Задействане на ТИР Карнет

ТИР карнет

Конвенция ТИР

Гаранционен документ за обезпечаване на митнически вземания до 100 000 евро.

Карнетът ТИР (TIR CARNET) представлява международен транспортен гаранционен документ за обезпечаване на митнически вземания до 100 000 евро. Издава се по силата на международна Конвенция ТИР, под гаранцията на оправомощените за това организации – IRU (Международна асоциация на превозвачите), а за България – AEBTRI (Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътищата).

Карнетът ТИР представлява книжка с твърди корици и съответен брой листа, наречени волети. Броят им се определя в зависимост от дестинацията на товара, но не по-малко от четири.

Превозите под режим ТИР могат да се извършват през няколко отправни и получаващи митнически учреждения, включително в различни държави, като техния общ брой не може да бъде по-голям от четири

Какво е ТИР карнет?

ТИР Карнет (Transports Internationaux Routiers) е международен митнически документ, който служи едновременно като транзитна декларация и гаранция за митата и данъците при международен автомобилен превоз на стоки.

Той покрива стойност на превозваните стоки до 50 000 щатски долара. Издава се от Международния съюз за автомобилен транспорт (IRU), а в България – от Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътищата (АЕБТРИ).

Изисквания по системата ТИР

Достъпът до режима ТИР се контролира от специална комисия. Издаването на карнети на превозвачите е обвързано с редица изисквания.

АЕБТРИ издава карнети ТИР само на лица, установени на територията на Република България, получили разрешение за достъп до режима ТИР от Агенция „Митници“. Същите трябва да отговарят на минималните условия и изисквания за достъп до режима ТИР, определени в част II на приложение № 9 на Конвенция ТИР, влезли в сила от 17.02.1999 г., а именно:

  • да имат доказан опит или най-малко възможност за извършването на редовни международни превози (да има издаден лиценз за такива и др.);
  • да познават разпоредбите на Конвенция ТИР;
  • да са финансово стабилни;
  • да нямат тежки или повторни нарушения на митническото или данъчното законодателство;
  • да имат поет писмен ангажимент към АЕБТРИ, според който:

а) ще спазват всички митнически формалности в отправните, транзитните и получаващите митнически учреждения, съгласно изискванията на Конвенцията ТИР;
б) ще заплащат дължимите суми, определени в чл. 8 (1) и (2) от Конвенцията ТИР, ако те са изискуеми от митническите органи в съответствие с чл. 11, параграф 3 от Конвенцията ТИР;
в) ще дават възможност на АЕБТРИ да проверява данните, свързани с минималните условия и изисквания за достъп до режима ТИР.

Как функционира системата ТИР?

Карнетът ТИР представлява книжка със специфичен брой листове (волети), в зависимост от маршрута на превоза. Всеки волет има контролен талон (суше), който се попълва и заверява от митническите органи при влизане и излизане през дадена граница. Това позволява стоките да се движат през множество държави с минимални формалности и без да подлежат на обмитяване в транзитните страни.

За превози с кои пътни превозни средства (ППС) се прилага?

Системата ТИР може да се прилага за превози както с пътни превозни средства и състави от тях, така и с контейнери. За всяко превозно средство или контейнер (или няколко контейнера на едно ППС) се издава отделен карнет ТИР.

Приета е формулировка за „пътни превозни средства” , която включва моторни превозни средства, ремаркета и полуремаркета, които се прикачват към моторните превозни средства. Под „съчленени пътни превозни средства” се разбира – прикачени едно с друго превозни средства, които представляват едно цяло при превозването, а определението „контейнери” включва транспортни съоръжения за многократна употреба, с обем най-малко един кубичен метър, от типа на метални сандъци, подвижни цистерни, демонтируеми каросерии и други контейнери, които могат да се затварят напълно или отчасти и в тях могат да се подреждат стоки.

Какъв е необходимият брой карнети при превози?

Карнетът ТИР е валиден само за един превоз. Броят на листата се определя в зависимост от дестинацията на товара, но не по-малко от четири. В долния край на листа е поставен контролен талон, който се попълва и заверява успоредно с откъсването на листа от съответното митническо бюро на вход или изход.

Стоки, превозвани с осигуряване на покритие с карнети ТИР

Стоките, превозвани с осигуряване на покритие чрез карнети ТИР, се вписват в манифеста на стоки във всички волети, според последователността на товарене или разтоварване. Стоките, които се превозват под на карнети ТИР, не се обмитяват. В транзитните митнически бюра при извършване на митническите услуги не е необходимо да се заплащат вносни или износни мита или такси за тези стоки.

Като общо правило превозваните на митническата територия на Р България стоки под покритието на карнет ТИР се считат за несъюзни. Съюзните стоки, предназначени за износ и поставени под покритието на карнета ТИР, запазват статута си на такива. Превозът на стоки под покритието на карнет ТИР от отправно митническо учреждение на митническата територия на Р България се допуска само ако превозът ще бъде за трета за ЕС страна.

През колко отправни и получаващи митнически учреждения могат да се извършват превозите под режим ТИР?

Превозите под режим ТИР могат да се извършват през няколко отправни и получаващи митнически учреждения, включително в различни държави, като техния общ брой не може да бъде по-голям от четири. Съответно това могат да са: едно изпращащо и три получаващи, две изпращащи и две получаващи, три изпращащи и едно получаващо.

Каква е отчетността за карнети ТИР?

 На получените от асоциацията карнети ТИР е въведена строга отчетност – кога, за какъв автомобил, с какъв товар, за каква дестинация.

Карнетът ТИР може да се оформя в получаващите митнически учреждения само ако е бил приет и оформен от всички предвидени отправни митнически учреждения.

Всички използвани и надлежно приключени и заверени от митницата карнети ТИР се отчитат незабавно в издаващата асоциация.

Гарантиращата асоциация определя срока на валидност на карнета ТИР, като отбелязва датата на последния ден на валидност, след който карнетът не може да бъде представян за задействане в отправното митническо учреждение. В случай, че карнетът не може да бъде използван в рамките на дадената му валидност, той може да бъде продължен с 1 месец чрез заверка от страна на асоциацията. Неизползваните към тази дата карнети подлежат на задължително отчитане.

Санкции при констатирани нередности

Асоциациите, издаващи карнетите ТИР, носят солидарна отговорност с титулярите за дължимите мита, данъци и лихви в държавите по маршрута. Те отговарят и за невписаните в карнета стоки, ако се намират в пломбираната част на превозното средство.

При констатирани нередности в процедурата с ТИР карнет, могат да бъдат наложени различни санкции в зависимост от характера на нарушението и националните митнически закони на засегнатите държави. 

За всяко нарушение на конвенцията:

  • извършителят подлежи на санкции, предвидени в законодателството на държавата, в която е извършено нарушението;
  • всяка договаряща страна има право да лиши временно или завинаги от ползването на разпоредбите на конвенция всяко лице, провинило се в грубо нарушение на митническите закони, приложими за международните превози на стоки.

ТИР – доказано улеснение за международната търговия

Системата ТИР е забележителен пример за успешно публично-частно партньорство в полза на международната търговия и транспорт. Нейното функциониране се основава на няколко ключови принципа:

  1. Стоките се превозват в безопасни и одобрени превозни средства или контейнери
  2. Митата и данъците са гарантирани за цялото пътуване чрез международна верига от гарантиращи асоциации
  3. Стоките са придружени от международно признат карнет ТИР, служещ като контролен документ 
  4. Митническите органи в държавите по маршрута приемат контрола, извършен в страната на заминаване

Чрез намаляване на административните и финансови пречки пред международния автомобилен транспорт, системата ТИР допринася за улесняване на търговията, намаляване на транспортните разходи и ускоряване на превозите. Тя е доказано и широко използвано средство за опростяване на митническите процедури при транспорт през множество държави.

Ако вашият бизнес изисква международен автомобилен превоз на стоки, запознаването със системата ТИР Карнет със сигурност си струва. Доверете се на лицензиран превозвач с достъп до режима и се възползвайте от всички предимства на този глобален инструмент за улеснение на търговията и транспорта!

Други
услуги

Предоставяме пълната гама от услуги в областта на митническото представителство, посредством нашата мрежа от митнически офиси на ключови локации в България, Румъния, Македония, Сърбия и Турция, както посредством партньорска мрежа в цяла Европа.

Свържете се
с нас