Режим активно усъвършенстване
Целта на специалните режими, различни от транзит е повишаване на международната конкурентноспособност и подобряване на възможностите за износ.
Какво представлява режимът „Активно усъвършенстване“ (АУ)?
Най-общо казано, този режим позволява внос на стоки от страни извън ЕС с цел обработка, без заплащане на мита и ДДС, при условие, че след обработката стоките бъдат изнесени отново извън ЕС.
Митнически режим АУ се използва за извършване на операции, свързани с производство или обработка на стоки, които не са с произход от Европейския съюз. Това включва дейности по договор с чуждестранен партньор, като преработка, ремонт или подобряване на външния вид и търговските качества на внесените стоки, предназначени за повторен износ.
Тези стоки не подлежат на заплащане на вносни мита и други такси, както и на мерки на търговската политика, освен ако тези мерки не ограничават въвеждането или износа на стоки в или извън митническата територия на ЕС.
Разпоредбите на режима са дадени в чл. 256 – чл. 258 от Регламент (ЕС) №952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Съюза.
Необходими ли са специални разрешения?
Разрешение от митническите органи се изисква за използването на режими активно или пасивно усъвършенстване, временен внос или специфична употреба.
В зависимост от избраният модел на работа, режимът се разрешава под две форми:
- активно усъвършенстване EX/IM – прилага се посредством предварителен износ на преработени продукти, получени от еквивалентни съюзни стоки, които са поставени под режим АУ, преди вноса на несъюзните стоки, които те заместват;
- активно усъвършенстване IM/EX – прилага се при внос на несъюзни стоки под режим АУ преди износа на преработени продукти.
Условия за издаване на разрешение
Разрешението се дава само на лица, които отговарят на всяко едно от следните условия:
- установени са на митническата територия на Съюза;
- осигуряват необходимите гаранции за правилното протичане на операциите;
- когато може да възникне митническо задължение или други вземания за стоките, поставени под специален режим, лицата предоставят обезпечение в съответствие с член 89 от МКС;
- в случай на митнически режими временен внос или активно усъвършенстване, използват или нареждат използването на стоките, или извършват или нареждат извършването на операции по усъвършенстването на стоките.
- разрешението за режим усъвършенстване няма да засегне неблагоприятно съществените интереси на производителите в Съюза (икономически условия).
Съгласно чл. 211 от Митническия кодекс на ЕС, митническите органи издават разрешение за прилагане на режима след подаване на Заявление от заинтересованото лице по установен образец.
Искането за разрешение може да бъде подадено също чрез митническата декларация или по електронен път, ако икономическите условия за прилагането на режима са изпълнени.
Продължителността на разрешението се определя от митническите власти, като се вземат предвид икономическите условия и необходимото време за реекспорт на обработените продукти.
Срок на действие на разрешението
Срокът на валидност на разрешението за прилагане на режим АУ е ограничен до максимум пет години. В случаите, когато разрешението обхваща стоки, посочени в приложение 71-02 (чувствителни стоки и продукти) от Делегиран регламент, максималната продължителност е ограничена до три години.
Срокът на режима започва да тече от датата, на която несъюзните стоки са поставени под режима, като се отчита времето, необходимо за извършване на операции по усъвършенстване и за приключване на режима. Митническите органи могат да продължат в разумни граници този срок при обосновано заявление от титуляря на разрешението.
Обезпечение
Предоставянето на обезпечение е едно от условията за издаване на разрешение за използване на специален режим. Размерът на обезпечението трябва да е равен на размера на вносните мита и другите вземания (ДДС и акциз), които могат да възникнат за стоките, които са под специален режим към определен момент.
Поставянето под режим не е обвързано с предоставянето на обезпечение в следните случаи:
- Свободни зони
- Режим активно усъвършенстване
- Режим пасивно усъвършенстване
- Временен внос, в определени случаи (например, когато митническото деклариране може да бъде извършено в устна форма или чрез друго действие).
Отчетност
Титулярът на разрешението, титулярът на режима, както и всички лица, които извършват дейности, свързани със складиране, обработка или активно усъвършенстване, както и покупко-продажба на стоки в свободни зони, са задължени да водят отчетност във формат, одобрен от митническите органи.
Тази отчетност трябва да съдържа необходимата информация и данни, които да позволяват на митническите власти да упражняват контрол върху режима, включително идентифицирането на стоките, техния митнически статус и движението им.
Приключване на режим АУ
Специален режим АУ се счита за приключен, когато стоките, поставени под този режим, или обработените продукти бъдат прехвърлени под нов митнически режим, изнесени извън митническата територия на Съюза, унищожени без остатъчни отпадъци или изоставени в полза на държавата. Това изключва правилата, свързани с режима на специфична употреба.
В разрешенията за използване на режими като активно усъвършенстване или специфична употреба се изисква титулярят на разрешението да предостави свидетелство за приключване пред съответното митническо учреждение в срок до 30 дни след изтичане на срока за приключване на режима.
Титулярът подава отчет за произведените компенсаторни продукти, базиран на предварително предоставени разходни норми или поръчки.
Информационен лист ИНФ 1
Информационния лист ИНФ 1 намира приложение в митническата практика при режим Активно усъвършенстване.
Съгласно действащото митническо законодателство, за поставените стоки под митническия режим, митническите органи имат право да поискат обезпечаване на евентуалното митническо задължение.
В този случай ИНФ 1 се използва за определяне размера на това обезпечение. Титулярът на разрешението за режим АУ може да иска издаването и заверката на ИНФ 1, когато компесаторните продукти или стоки в непроменено състояние се преместват до втори титуляр или в предприятието на втори одобрен оператор за по-нататъшна преработка.
Целта е да се установи размерът на вносните митни сборове и на дължимите лихви (кл. 9а и 9б от документа), които се определят на база на елементите за облагане, съответстващи на вносните стоки, към момента на приемане на декларацията за поставянето им под режим Активно усъвършенстване (в кл.11 се посочва датата, на която съответните стоки за първи път са били поставени под режим).
Чрез ИНФ 1 се удостоверява и тарифният номер по Комбинираната номенклатура на ЕС и произходът на вносните стоки, използвани за производството на компесаторните продукти, оформени под режим ДСО.
Документът се подава по електронен път чрез Централната система за Информационни листове – специални режими (INF SP), достъпна през електронния портал на Агенция „Митници. Информационният лист има строго определен сериен номер.
Може ли режимът да се комбинира с други митнически режими?
В определени случаи режимът може да се комбинира с други специални митнически режими, като например складиране в митнически складове, при спазване на митническите разпоредби и митнически контрол.