Вашият доверен представител
пред митническите
власти

Целта на специалните режими, различни от транзит е повишаване на международната конкурентноспособност и подобряване на възможностите за износ.

Законодателство

Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 година за създаване на Митнически кодекс на Съюза (МКС)

Какво представлява режимът Пасивно усъвършенстване (ПУ)?

Режимът Пасивно усъвършенстване позволява временно износ на съюзни стоки извън Европейския съюз за обработка (преработка, поправка, монтаж и др.) с последващото им повторно внасяне, при което се заплаща само митото за добавената стойност, получена от обработката.

Приложението на режима е регламентирано в чл. 259 – чл. 262 от Регламент (ЕС) №952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Съюза.

Режимът разрешава да се изнасят временно стоки извън митническата територия на ЕС за да се подложат на операции по тяхното усъвършенстване и получените в резултат на тези операции компенсаторни продукти да бъдат оформени под режим Допускане за свободно обращение (реимпорт) с пълно или с частично освобождаване от заплащане на вносни митни сборове.

Под „усъвършенстване“ се разбира обработката на стоки, която може да включва тяхното сглобяване и комбиниране с други материали, преработка или ремонт, както и цялостното им възстановяване. Икономическото основание за прилагане на този режим е свързано с доусъвършенстване на стоките извън митническата територия на Съюза, където производствените условия и икономическите фактори са по-изгодни.

Режимът може да се прилага в две форми:

  • „Пасивно усъвършенстване IM/EX“ – използва се при предварителен внос на преработени продукти, получени от еквивалентни стоки, поставени под режим на пасивно усъвършенстване, преди съюзните стоки, които заместват, да бъдат изнесени;
  • „Пасивно усъвършенстване EX/IM“ – прилага се, когато съюзните стоки се изнасят под режим на пасивно усъвършенстване преди вноса на преработените продукти.

Разрешения за митническия режим

Разрешение от митническите органи се изисква за използването на режими активно усъвършенстване или пасивно усъвършенстване, временен внос или специфична употреба.

Условията, при които се допуска използването на режими активно или пасивно усъвършенстване, временен внос или специфична употреба, или опериране на съоръжения за митническо складиране, се определят в разрешението.

За да бъдат поставени стоките под този режим, се изисква разрешение от митническите органи, което се издава след подаване на писмено заявление от лицето, което иска извършването на операциите по усъвършенстване.

Заявлението за разрешение за режим „Пасивно усъвършенстване“ се подава съгласно чл. 211 от Митническия кодекс на Съюза и се представя в митническото учреждение в района, където се намират стоките за временен износ. В издаденото разрешение митническите органи включват информация за одобрения метод за идентификация на стоките, рендемана и срока на валидност.

Срок на действие на разрешението

Митническите органи определят срок, в който временно изнесените стоки следва да бъдат върнати на митническата територия на Съюза под формата на обработени продукти и допуснати за свободно обращение, за да се ползват от пълно или частично освобождаване от вносни мита. При мотивирано искане от страна на титуляра на разрешението, митническите органи могат да одобрят удължаване на първоначално определения срок в разумни граници.

Срокът на действие на разрешенията за използване на режими активно усъвършенстване, пасивно усъвършенстване, специфична употреба и временен внос не може да надвишава пет години, а когато тези разрешения се отнасят до стоките по приложение 71-02 (чувствителни стоки и продукти) от ДР, не може да надвишава три години.

Разрешенията за опериране на съоръжения за митническо складиране са безсрочни.

Икономически условия

Проверка на икономическите условия за издаване на разрешения за режим „Пасивно усъвършенстване“ се извършва само ако има данни, че съществува вероятност съществените интереси на производителите в Съюза на стоките, посочени в приложение 71-02 (чувствителни стоки и продукти) към Делегирания регламент, да бъдат неблагоприятно засегнати, и ако стоките не са предназначени за ремонт.

Ако са налице доказателства за потенциално неблагоприятно влияние върху основните интереси на производителите в Съюза, проверката на икономическите условия се провежда на равнище Съюз.

Движение на стоки

В специфични случаи стоките, поставени под режим пасивно усъвършенстване, различен от режим транзит, или в свободна зона, могат да бъдат придвижвани между различни места на митническата територия на Съюза. Движението може да се извършва на митническата територия на Съюза от митническото учреждение на поставяне под режим до митническото учреждение на напускане.

Митническо задължение

Когато при режим „Пасивно усъвършенстване“ възникне митническо задължение за обработени или заместващи продукти, размерът на вносните мита се определя на база разходите за извършените операции по усъвършенстване извън митническата територия на Съюза.

Разходите за операциите по преработка, извършени извън митническата територия на Съюза, съгласно член 86 (5) от МКС, се изчисляват като митническата стойност на преработените продукти към момента на подаване на митническата декларация за свободно обращение се намали със статистическата стойност на временно изнесените стоки към момента на поставянето им под митнически режим „Пасивно усъвършенстване“.